KĀ LAISTĪT TŪJAS?
Lai dzīvžogs būtu skaists tam nepieciešams pastāvīgs un mērens mitrums. Tūjām neder ne iekalšana, ne stāvošs ūdens.
Lai gan tās var pārciest arī ekstrēmus apstākļus, taču tad tūju imunitāte pavājinās, un tās kļūst uzņēmīgākas pret slimībām.
Kā laistīt tūjas uzreiz pēc iestādīšanas?
Pirmajos divos mēnešos pēc iestādīšanas ir ļoti svarīga mitruma režīma ievērošana, lai augsne kārtīgi pieskalotos sīkajām saknītēm un augi labāk ieaugtos. Uzreiz pēc stādīšanas ap augiem būtu vēlams izveidot apdobi, lai ūdens laistot neizplūst no sakņu kamola.
Stādu nepieciešams laistīt katru dienu izsmidzinot ūdeni gan uz tā saknēm gan uz skujām. Vislabāk laistīšanu veikt no rīta vai vakarā, jo, laistot saulē, augi var gūt skuju apdegumus.
Lai pārliecinātos, vai augsne ir pietiekami mitra paņemiet zemi no auga apakšas un saspiediet to saujā, atlaižot sauju, tai nevajadzētu sabirt putekļos, bet palikt cieši kopā.
Sekas, ko var radīt ūdens trūkums
Ja laiks ir sauss, augi ir regulāri jālaista arī visas sezonas garumā līdz pat rudenim. Ūdens trūkums var radīt neatgriezeniskas sekas. Ja augi tiek iekaltēti tiem pastiprināti dzeltē un izkrīt iekšējās skujas.
Tevi arī varētu ieinteresēt raksts. Kāpēc tūjas dzeltē? Lasīt vairāk.
Liela daudzuma sēklu parādīšanās ir viena no pazīmēm, kas norāda uz ūdens trūkumu iepriekšējā gadā. Savukārt, ja pavasara saulē skujas apdeg, norāda uz to, ka vasarā un rudenī nav uzņemts pietiekami daudz mitruma un agrajā pavasara saulē skujas izžūst un nokalst.
Tevi arī varētu ieinteresēt raksts. Kāpēc tūjām veidojas čiekuri? Lasīt vairāk.
Pilienlaistīšana vai (Kapilārā laistīšana)
Mūsdienu cilvēka ikdienas laika grafiks kļūst arvien saspringtāks. Mazāk laika paliek arī dārza kopšanai. Tāpēc svarīgi, pēc iespējas atvieglot darbus un samazināt tiem nepieciešamo laiku.
Laistīšana ir viens no laikietilpīgākajiem dārza darbiem. Tās veikšanu var pilnībā uzticēt automatizētai pielienlaistīšanas sistēmai.
Tā sevī ietver polietilēna pilinātāj caurulīšu tīkla izveidi. Pilinātāj caurulītēs noteiktā attālumā ir iestrādātas atveres. Katra atvere nodrošina, noteikta ūdens daudzuma padevi aplaistāmā auga sakņu sistēmai.
Priekšrocības
Precīza ūdens pievadīšana augu sakņu kamolam
Iespēja kopā ar ūdeni pievadīt minerālmēslu vai mikroelementu šķīdumu
Nepalielinās gaisa mitrums, kas var veicināt augu slimību attīstību
Var apūdeņot zem agroplēves vai agro tīkla
Salīdzinoši neliels ūdens patēriņš
Zems darba spiediens (no 0.3 bar)
Vienkārša laistīšanas sistēmas montāža
Zemas ierīkošanas izmaksas
Iespējama sistēmas automātiska vadība
Trūkumi
- Jābūt ūdens filtrēšanas sistēmai ar augstu ūdens mehāniskās attīrīšanas pakāpi (100 mikroni), jo laistīšanai nepieciešams tīrs ūdens
- Paaugstināta ķīmiskās, bioloģiskās un mehāniskās aizsērēšanas iespējamība
- Samērā īss pilinātāj caurulīšu darba mūžs (atkarībā no caurulītes veida un ūdens tīrības pakāpes 2 – 8 gadi)